Jdi na obsah Jdi na menu

Nejsevernější bod ČR 4.9.2010

7. 9. 2010

dsc08514_5_6_tonemapped.jpgČasně z rána jsme v sobotu 4. 9. 2010 vyrazili na samý sever České republiky. Hlavním účelem naší cesty byla větší rodinná oslava ve Šluknově, ale rozhodli jsme se využít tuto cestu k navštívení nejsevernějšího bodu ČR.  

Snad každý si pamatuje, jak nám učitelé zeměpisu tloukli do hlavy čtyři krajní body (obce) našeho státu - Lobendava, Vyšší Brod, Krásná a Bukovec. My jsme si zvolili první z nich. Pro nás však byla Lobendava málo, zanechali jsme zde pouze auto a pokračovali pěšky přímo ke státní hranici. Asi po 15 až 20 minutách velmi ostré chůze (spěchali jsme na oslavu) se před námi objevila hranice. Tam jsme pořídili "pár" fotek a pokračovali jsme podél hranice do hlubokého lesa. 

Velkou pochvalu zaslouží ti, jež udržují tuto stezku. Byla velice dobře přehledná, schůdná i značená. Podél cesty byly občasně umístěné lavičky a jiná odpočívadla. Cestu krom hraničních patníků lemovaly cedule popisující lokální zástupce fauny. Celá stezka a okolí bylo velice pěkné a to vše ještě zkrášloval potok, který je přirozenou hranicí mezi státy. 

Jediné, co v nás snad budilo lítost, bylo to, že veškerá práce spojená se stezkou byla zjevně prováděna našimi sousedy a aktivita z české strany se jevila jako nulová. A to si uvědomme, že pro Němce toto místo není vůbec geograficky výjimečné.

Postupně jsme se propracovali až k patníku 2/40, k cíli naší cesty. Na místě se nacházelo i zastřešené odpočívadlo a informační tabule. Jeden by řekl, že není co fotit, ale opak byl pravdou. Cestou a na místě jsme nafotili makra, panoramata, HDR, QTVR i další. Každý z nás přes 200 fotek. 

Doma jsem s politováním zjistil, že moje technika selhala a většina mých fotek je k ničemu. Přesto šlo o další výbornou výpravu za zážitky a "obrázky". Také je to pro nás vhozená rukavice, abychom dobyli další tři krajní body…

David

 

FOTKY Z NEJSEVERNĚJŠÍHO BODU ČR